All-State Football: Five area players make first team
by Johnathan Bentley
Dec 22, 2013 | 3628 views | 0 0 comments | 52 52 recommendations | email to a friend | print
Oakman’s Jase Trotter looks to make a pass during the Wildcats’ win over R.C. Hatch this season. Trotter was named the Class 2A All-State quarterback by the Alabama Sports Writers Association. Photo by Jason Clark
Oakman’s Jase Trotter looks to make a pass during the Wildcats’ win over R.C. Hatch this season. Trotter was named the Class 2A All-State quarterback by the Alabama Sports Writers Association. Photo by Jason Clark
slideshow
Oakman quarterback Jase Trotter has been a leader for the Wildcats for more than three years, guiding the team to 28 wins and three second-round playoff appearances during his time under center.

Defensive back Purvis Coger has been just as dominant on the defense end, allowing only three touchdowns over the last two years.

Both Trotter and Coger are first-team All-State selections by the Alabama Sports Writers Association.

They are among five first-team selections in the Daily Mountain Eagle’s coverage area, along with Dora defensive lineman A.J. Smoot and Lynn’s prolific duo of quarterback Brody Meeks and  receiver Ben Cagle.

Trotter, a 6-foot-1, 195-pound senior, was Oakman’s offensive leader, passing for 2,409 yards with 19 touchdowns and five interceptions. He added 859 rushing yards and 15 touchdowns on the ground.

Unlike other positions, there is only one first-team quarterback in each classification.

“When we needed a play, not only coaches, but the players, looked at him,” Oakman coach Mark Hastings said. “He came through more times than not. He did that for three years. He’s an incredible leader on and off the field. It’s hard to replace a player like that.”

Coger, a 6-1, 170-pound junior, is a first-team selection for the second straight season.

He finished with six interceptions, four fumble recoveries and eight pass breakups on defense. He also had 551 receiving yards along with five touchdowns.

“Purvis, over the last two years, has turned out to be a solid receiver for us and a great defensive player,” Hastings said. “He’s one of those players that can play on either side. He also had a big return against Berry that went 100 yards for a touchdown. That was a big play in that game.”

Dora’s Smoot, a 6-2, 230-pound, junior defensive lineman, was a first-team selection after wreaking havoc on opposing offenses all season for coach Johnny Wright’s squad.

Smoot, who was the Daily Mountain Eagle’s Defensive Player of the Week twice, had 139 tackles, including 58 tackles for loss and a Class 4A high 21 sacks. He also caused four fumbles and blocked two punts.

Lynn seniors Meeks and Cagle were clear selections in Class 1A.

Meeks (5-10, 180) set two career state records during the season — offensive yards and all-purpose yards — while piling up 34 total touchdowns during his senior season.

Lynn’s offense relied on Meeks’ arm. He threw an average of 27 passes per game. He finished the year with 2,277 passing yards with 25 touchdowns and six interceptions. Meeks rushed another 132 times for 952 yards and nine scores.

Cagle (6-2, 172) was the only player in the state this season to amass 100 receptions. He also led the state with 1,480 receiving yards and was tied for second in the state with 17 touchdown receptions.

Another five area players were honorable mention selections on the team: Walker senior linebacker Austin Mansell, Corner senior linebacker Jake Averhart, Oakman senior receiver Deontre Muse, Oakman senior offensive lineman Zach Fondren and Addison senior linebacker Franky Melson.

ASWA 2013 ALL-STATE FOOTBALL TEAM

CLASS 6A

Offense

QB – Kendrick Doss, Florence, Sr., 6-2, 225

RB – Charlie Crenshaw, Wetumpka, Sr., 5-9, 168

RB – Ito Smith, McGill-Toolen, Sr., 5-11, 190

RB – Racean Thomas, Oxford, Sr., 6-0, 200

REC – DeMarcus Bingham, Foley, Sr., 6-3, 218

REC – Brian Clark, Clay-Chalkville, Sr., 6-2, 180

REC – Tredarian Gamble, Oxford, Jr., 6-1, 190

OL – Nicolas Bodden, Hoover, Sr., 6-2, 255

OL – Ryan Childers, Vestavia Hills, Sr. 6-2, 275

OL – Cole Hardin, Florence, Sr., 6-4, 300

OL – Josiah Pavlik, Huntsville, Sr., 6-4, 365

OL – Christian Williams, Wetumpka, Sr., 6-1, 318

K – Cade Stinnett, Enterprise, Sr., 6-1, 245

Defense

DB – Antreal Allen, Auburn, Sr., 5-9, 180

DB – Brandon Byner, Bessemer City, Sr., 5-11, 177

DB – Marlon Humphrey, Hoover, Sr., 6-1, 180

DB – Stephen Roberts, Opelika, Sr., 6-0, 180

LB – Brandon Davis, Bob Jones, Sr., 5-8, 210

LB – Shaun Hamilton, Carver-Montgomery, Sr., 6-2, 219

LB – Keith Holcombe, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 6-3, 215

LB – Nick Patti, Fairhope, Sr., 6-2, 210

DL – Dalton Campbell, Vestavia Hills, Sr., 6-2, 215

DL – Rashaan Evans, Auburn, Sr., 6-2, 215

DL – Chris McElderry, Gadsden City, Sr., 6-2, 243

DL – Cameron Williams, Bessemer City, Sr., 6-3, 233

P – Tuck Borie, Hoover, Sr., 6-1, 198

Athlete

ATH – Caleb Butler, Enterprise, Sr., 6-4, 235

ATH – Kameron Maye, Murphy, Sr., 6-0, 180

ATH – Keith Mixon, Shades Valley, Jr., 5-9, 172

ATH – Hayden Moore, Clay-Chalkville, Sr., 6-3, 180

Coach of the Year: Bill Smith, Shades Valley

Honorable Mention

Quarterback: Heath Burchfield, James Clemens, So.; Riley Nix, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.; Harry Satterwhite, McGill-Toolen, Sr.

Running Back: Jordan Johnson, Vestavia Hills, Sr.; Kamryn Pettway, Prattville, Sr.; Deonta Moore, Huntsville, Sr.; Bradrick Shaw, Hoover, Jr.

Receiver: Landy Capetillo, Carver-Montgomery, Sr.; Ryan Crooks, Bob Jones, Sr.; Austin Hicks, Gardendale, Jr.; Johnny Woods, Smiths Station, Sr.

Offensive Line: Branton Autry, Blount, Sr.; Josh Davis, Clay-Chalkville, Sr.; Tyler Jones, Albertville, Sr.; Daniel Keith, Florence, Sr.; Joc Sherrod, Austin, Sr.; Thomas Stinson, Enterprise, Sr.; Justin Wimberly, Smiths Station, Sr.; Ladarious Wimbush, Dothan, Sr.; David Zakrzewski, McGill-Toolen, Sr.

Kicker: Taylor Martindale, Chelsea, Sr.; Sage Ledbetter, Auburn, So.

Defensive Back: Tranelius Abrams, Blount, Jr.; Dylan Haraway, Bob Jones, Sr.; Breland Massey, McGill-Toolen, Sr.; Ja’Marion Sanders, Tuscaloosa Co., Sr.; Shaq Solomon, Enterprise, Sr.

Linebacker: Keaton Anderson, Florence, Jr.; Chandler Coskery, Hoover, Sr.; Tray Hayes, Decatur, Jr.; Anfernee Moffett, Smiths Station, Sr.; Russell Reilly, McGill-Toolen, Sr.; Roy Yancey, Opelika, Jr.

Defensive Linemen: Darius Ellis, Tuscaloosa Co., Jr.; Vada King, Smiths Station, So.; Julien Lewis, Bob Jones, Sr.; Kenyn Richey, Oxford, Sr.; Taylor Stallworth, Murphy, Sr.

Punter: Miller Matzek, Sparkman, Sr.; Winston Smith T, Opelika, Jr.

Athlete: Chase Colon, Austin, Sr.; Brewer Hicklen, Huntsville, Sr.; Draequon Murphy, Carver-Montgomery, Sr.; Blaise Taylor, Auburn, Sr.

    

CLASS 5A

Offense

QB – Tyler Johnston, Spanish Fort, So., 6-1, 190

RB – Dantley Coker, Southside-Gadsden, Sr., 6-2, 215

RB – Nick Gibson, Pinson Valley, Jr., 5-11, 195

RB – Ostin McPherson, St. Paul’s, So., 5-8, 160

REC – Sammy Harris, Spanish Fort, Sr., 5-8, 165

REC – Willie Jackson, Faith Acad., Sr., 6-1, 185

REC – Terrell Martin, Moody, Jr., 6-0, 190

OL – Tyler Carr, Southside-Gadsden, Jr., 6-5, 310

OL – Josh Casher, St. Paul’s, Sr., 6-2, 300

OL – Lee Dufour, Saraland, Sr., 6-3, 280

OL – Cole Griffith, Muscle Shoals, Sr., 6-3, 215

OL – Jordan Sims, Homewood, Sr., 6-4, 330

K – Bram McGrady, Athens, Sr., 6-2, 150

Defense

DB – Johnnie Anderson, Athens, Sr., 5-11, 200

DB – Trey Moon, Cullman, Sr., 6-1, 200

DB – Kyran Moore, McAdory, Sr., 5-10, 150

DB – Ronald Smith, Spanish Fort, Sr., 6-0, 190

LB – Gavin Bryant, Jackson, Sr., 6-2, 228

LB – Waid Miller, Hartselle, Sr., 5-11, 210

LB – Alex Reedy, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 190

LB – Tre Williams, St. Paul’s, Sr., 6-3, 230

DL – Coby Bryant, Etowah, Sr., 6-3, 230

DL – Brannon Schaffer, Saraland, Sr., 6-2, 240

DL – Cory Thomas, McAdory, Sr., 6-6, 275

DL – John Williamson, Spanish Fort, Sr., 6-2, 215

P – Zane Vickery, Rehobeth, Sr., 5-7, 131

Athlete

ATH – Blake Devine, Southside-Gadsden, Sr., 5-10, 175

ATH – Matthew Jordan, Jackson, Sr., 6-2, 205

ATH – Malik Rosier, Faith Acad., Jr., 6-2, 210

ATH – Omari Williams, Parker, Sr., 6-1, 180

Coach of the Year: Ron Daugherty, Southside-Gadsden

Honorable Mention

Quarterback: Michael Barron, Moody, Sr.

Running Back: DJ Bailey, Valley, Sr.; Roderick Davis, Demopolis, Sr.; Ian Floyd, Sylacauga, Sr.; Deven Sullivan, Muscle Shoals, Sr.

Receiver: Jordon Gandy, East Limestone, Sr.; Dashawn Hunt, Jackson, Sr.; Mason Jones, Cullman, Sr.; Leonard Tyree, Central-Tuscaloosa, Sr.

Offensive Line: Chaz Brouillette, Cullman, Sr.; Sean Brown, Pleasant Grove, So.; Lester Cotton, Central-Tuscaloosa, Jr.; Hunter Wood, Spanish Fort, Sr.; John Yarbrough, Homewood, Jr.

Kicker: Leif Midgorden, Demopolis, Sr.; Carter West, Southside-Gadsden, So.

Defensive Backs: Martavius Mims, Muscle Shoals, Sr.; Tyrik Norris, Benjamin Russell, Jr.; Jalen Thompson, St. Paul’s, Jr.

Linebacker: Hunter Armstrong, Southside-Gadsden, So.; C.J. Doss, Moody, Sr.; Ethon Felton, Muscle Shoals, Sr.; Tavarius Hutchinson, McAdory, Jr.; Austin Mansell, Walker, Sr.; Skylar Mosley, Saraland, Jr.; Ronderck Rice, Central-Tuscaloosa, Sr.; Ethan Simmons, Briarwood Chr., Sr.

Defensive Lineman: Tyler Merriweather, Demopolis, Sr.; Justin Patterson, Cullman, So.; Tae Robinson, Benjamin Russell, So.; Hunter Sparks, Southside-Gadsden, Sr.; Derek Watkins, Fort Payne, Sr.

Punter: Clay McNatt, Russellville, Sr.; Stephen Stewart, Demopolis, Sr.

Athlete: Devonta Barnfield, Homewood, Sr.; Bryant Farley, West Point, Jr.; Tyler Glenn, Cullman, Sr.; Demetrius Kemp, Demopolis, Sr.; Chris Weaver, Saraland, Jr.

 

CLASS 4A

Offense

QB – C.J. Tolbert, Dadeville, Sr., 5-9, 180

RB – Jordan Bentley, Guntersville, So., 6-0, 170

RB – Troy Dixon, UMS-Wright, Jr., 5-9, 176

RB – Jaylon Lyles, Central-Clay Co., Jr., 5-11, 170

REC – Jordan Bishop, Calera, Sr., 6-3, 192

REC – DeVon Johnson, J.O. Johnson, Sr., 6-1, 175

REC – Brock Latta, Oneonta, Sr., 6-2, 205

OL – Justin Bates, Central-Florence, Sr., 6-2, 265

OL – Christian Hollingshead, UMS-Wright., Sr., 5-11, 213

OL – Blaine Pruitt, Sardis, Sr., 6-4, 290

OL – Kenny Thomas, St. James, Jr., 6-5, 315

OL – Ethan Thompson, Calera, Jr., 6-1, 305

K – Tyler Short, Oneonta, Sr., 5-10, 155

Defense

DB – Chris Briskey, Central-Clay Co., Jr., 5-9, 149

DB – Brandon Gurley, Madison Co., Sr., 5-10, 170

DB – Mike McDonald, Beauregard, Sr., 5-8, 155

DB – Tedarion Myhand, Charles Henderson, Sr., 6-0, 190

LB – Ethan Boyd, Oneonta, Sr., 6-2, 210

LB – Thomas Harmon, UMS-Wright, Sr., 6-0, 206

LB – Richard McBryde, Charles Henderson, Jr. 6-2, 215

LB – Tamarcus Russell, Dadeville, Sr., 5-9, 190

DL – Blake Bean, Oneonta, Sr., 6-3, 260

DL – Will Hogan, Holtville, Jr., 5-7, 225

DL – Anfernee Jennings, Dadeville, Jr., 6-3, 240

DL – A.J. Smoot, Dora, Jr., 6-2, 230

P – Ben Richards, Haleyville, Jr., 5-10, 180

Athlete

ATH – Brandon Baynes, Tallassee, Jr., 5-9, 195

ATH – Ronnie Clark, Calera, Sr., 6-3, 218

ATH – John Johnson, Charles Henderson, Sr., 6-0, 180

ATH – Gunner Roach, UMS-Wright, Sr., 6-2, 205

Coach of the Year: Kris Herron, Central-Clay Co.

Honorable Mention

Quarterback: Monteo Garrett, Munford, Sr.; Austin Ingram, Charles Henderson, Jr.

Running Back: Gerrard Beasley, Central-Florence, Sr.; Trey Bolton, Cleburne Co., Sr.; Austin Harris, Fairview, So.; Herman McKenzie, Tallassee, Jr.; Shakeith Tyes, Calera, Jr.

Receivers: Hayden Durrett, Ardmore, Sr.; Jaylon Jones, UMS-Wright, Sr.; Tykwane Meniefield, Beauregard, Sr.; Javon Moore, Elmore Co., Sr.; Brett Rains, Sardis, Sr.

Offensive Line: Jordan Jarvis, Guntersville, Sr.; Hunter Kennedy, Charles Henderson, Sr.; KeKe Pritchett, Thomasville, Sr.; Matthew Shortt, Cleburne Co., Sr.; Dakota Siniard, West Limestone, Jr..

Kicker: Kippy Tate, Alabama Chr., Sr.

Defensive Back: Zay Caldwell, Lincoln, So.; Demario Harris, Charles Henderson, Jr.; Tavon Lawson, Munford, Sr.; Josh Thacker, Crossville, Sr.

Linebacker: Jake Averhart, Corner, Sr.; Thomas Boyd, Oneonta, Jr.; A.J. Flippo, Brooks, Sr.; Rapheal Garner, Thomasville, Sr.; Lane Johnson, Calera, Jr.; Montel Lee, Andalusia, Sr.; Savon Parker, Jacksonville, Jr.; Payton Reynolds, Central-Clay Co., Jr.; Ronderck Rice, Central-Tuscaloosa, Sr.

Defensive Lineman: Jauntavius Johnson, Lincoln, Jr.; Alex McDonald, Brooks, Sr.; Victor Olvera, Guntersville, Sr.

Punter: Hunter Hillyer, Beauregard, Jr.

Athlete: Dallas Cabe, Cherokee Co., Sr.; Tray Collins, Beauregard, Sr.; Marquise Irvin, Madison Co., Jr.; Danny Johnson, J.O. Johnson, Sr.; Keenan Lewis, Sardis, So.; Randy Satterfield, Jemison, Sr.; DeMarcus Thomas, Anniston, Sr.

   

CLASS 3A

Offense

QB – Tre Smith, Saks, Sr., 6-1, 185

RB – Ryan Carpenter, Colbert Co., Sr., 5-9, 190

RB – Jamarius Henderson, Dale Co., Jr. 5-10, 207

RB – Malik Miller, Madison Acad., So., 6-0, 220

REC – Josh Allen, Abbeville, Jr., 6-4, 198

REC – B.J. Bailey, Deshler, Jr., 6-1, 6-1, 215

REC – JaTevin Madison, Fayette Co., Jr., 5-10, 160

OL – Don Cunningham, Midfield, Sr., 6-5, 330

OL – Austin Kilgore, Saks, Jr., 6-1, 252

OL – James Peach, T.R. Miller, Jr., 6-4, 260

OL – Mike Rankins, Leeds, So., 5-10, 230

OL – Frank Williams, Madison Acad., Sr., 6-2, 265

K – Sergio Mendoza, Colbert Co., Sr., 5-8, 155

Defense

DB – Timothy Hawkins, Weaver, Sr., 6-1, 180

DB – Darnell Jackson, Piedmont, So., 6-0, 185

DB – Jacoby Lockhart, Leeds, Jr., 5-7, 150

DB – Pace Ozmint, Glencoe, So., 6-1, 190

LB – Mason Brown, Glencoe, Jr., 5-10, 210

LB – Taylor Hayes, Piedmont, Fr., 6-0, 190

LB – Tyler Wright, Leeds, Jr., 5-9, 220

LB – Taylor Ziak, Madison Acad., Sr., 5-11, 220

DL – Exavyer Jackson, Piedmont, Sr., 5-9, 255

DL – Collin King, Colbert Co., Sr., 6-2, 205

DL – Isaiah Sharp-Perry, Leeds, Fr., 6-0, 215

DL – Jeffrey Whatley, Dale Co., Jr., 6-2, 253

P – James Sherman, Catholic-Montgomery, Sr., 5-10, 190

Athlete

ATH – Dominique Jackson, T.R. Miller, Sr., 6-1, 205

ATH – Kerryon Johnson, Madison Acad., Jr., 6-1, 195

ATH – Dylan Stone, Glencoe, Jr., 6-2, 170

ATH – A.J. Travis, Northside, Jr., 5-10, 170

Coach of the Year: Jonathan Miller, Saks

Honorable Mention

Quarterback: Brandon Butts, J.B. Pennington, Jr.; Samuel Grisham, Lauderdale Co., Sr.; Hunter Slater, Bayside Acad., Sr.; Ty Sparks, Piedmont, Sr.

Running Back: Brontae Harris, Hanceville, Jr.; Tre’ Nation, Leeds, So.; Thomas Ozmint, Glencoe, Jr.

Receiver: Robert Adams, Trinity, So.; Hunter Etheredge, J.B. Pennington, Sr.; Jamarius Leatherwood, Sipsey Valley, So.

Offensive Lineman: Allen England, Dale Co., Jr.; Tyler Johnson, Glencoe, Sr.; Dustin Maples, New Hope, Sr.; Garrett Masters, Hanceville, Sr.; Garrett Mitchell, Geraldine, Sr.; Dalton Watson, Straughn, Sr.

Kicker: Conner Thigpen, American Chr., Sr.

Defensive Back: Taj Bates, Deshler, Jr.; John Trousdale, Lauderdale Co., So.; Justin Turner, Good Hope, Sr.; .

Linebacker: Neonta Alexander, Piedmont, So.; Alex Cofer, Good Hope, Sr.; Kyle Davis, T.R. Miller, Jr.; Tyler Lott, Colbert Co., Sr.; Ty Mattox, Trinity, Sr.; Johnny Owens, Straughn, Sr.

Defensive Lineman: Vincent Hilliard, Saks, Sr.; Joseph Murry, Midfield, Sr.; Charles Tatro, Hanceville, Sr.

Punter: Morgan Coston, Leeds, So.

Athlete: Jacob Parker, Westminster Chr., Sr.; Tobias Qualls, Colbert Co., Jr.; Denard Spears, Piedmont, Sr.; Devan Totherow, Geraldine, Sr.

 

CLASS 2A

Offense

QB – Jase Trotter, Oakman, Sr., 6-1, 195

RB – Jakoby Aldridge, Sweet Water, Sr., 5-6, 165

RB – Tyler Rogers, Mobile Chr., Sr., 5-11, 195

RB – Hayden Stephens, Tanner, Sr., 5-8, 175

REC – Octaviuse Hardrick, Cottonwood, Jr., 5-7, 155

REC – Rayshon Kennedy, Houston Co., Sr., 6-4, 210

REC – Joe Robinson, Aliceville, Sr., 6-4, 190

OL – Branquavious Bussey, Lanett, Jr., 6-3, 280

OL – Jordan Cagle, Mobile Chr., Sr., 6-3, 280

OL – Kadarrius Lawrence, Fultondale, Sr., 6-0, 296

OL – Tanner Luker, Sweet Water, Sr., 5-11, 190

OL – Seth Smith, Tanner., Sr., 5-10, 205

K – Bratcher Underwood, Houston Acad., Sr., 5-10, 163

Defense

DB – Purvis Coger, Oakman, Jr., 6-0, 170

DB – Corey Donaldson, Washington Co., Jr., 5-10, 180

DB – Jared Stewart, Fultondale, So., 6-2, 195

DB – Jalen Washington, Lanett, Sr., 6-1, 198

LB – Ryan Kelow, Vincent, Sr., 6-0, 210

LB – Terraris Saffold, Central-Hayneville, Sr., 5-11, 180

LB – Deandra Smith, Washington Co., Jr., 5-8, 170

LB – Trent Thrash, Fyffe, Sr., 5-10, 198

DL – Cade Carroll, Fyffe, Sr., 6-2, 190

DL – Tyler Gilliam, Hale Co., Sr., 6-2, 294

DL – DeAmonte Greene, Sweet Water, So., 5-6, 150

DL – Baltazar Rubio, Tanner, Sr., 6-1, 220

P – Connor McVay, Mobile Chr., Sr., 6-1, 190

Athlete

ATH – Marlon Bridges, Lanett, Jr., 6-1, 180

ATH – Logan Campbell, Cold Springs, Sr., 6-3, 197

ATH – DeAnthony Holcombe, Washington Co.; Sr., 6-0, 190

ATH – Josh Thomas, Montgomery Acad., Jr., 6-0, 190

Coach of the Year: Swane Morris, Gaston

Honorable Mention

Quarterback: Jonathan Fletcher, Tanner, Jr.; Cory Gill, Cottonwood, Jr.; Kenterius Womack, Luverne, Jr.

Running Back: Austin Childers, Red Bay, Jr.; Marvin Davidson, Leroy, Sr.

Receiver: Blake Fisher, Colbert Heights., Sr.; Deontre Muse, Oakman, Sr.; Jarvis Whyte, Houston Co., Sr.

Offensive Lineman: Blake Baker, Reeltown, Sr.; Hunter Barclay, Ohatchee, Jr; Jaleel Burton, Walter Wellborn, Sr.; Christian Coe, Washington Co., Sr.; Zach Fondren, Oakman, Sr.; William Haynes, Montgomery Acad., Sr.; Ethan Pope, Fultondale, Sr.

Kicker: Enrique Aguilar, Fultondale, Jr.; Anton Amat, Lamar Co., Jr.

Defensive Back: Devonte Ferrell, Reeltown, Jr.; Sam LaPlatney, Montgomery Acad., Jr.; Chandler Mackey, Sand Rock, Sr.; Carson Presley, Mobile Chr., Sr.; Daniel Sewell, Sweet Water, Sr.; Austin Stiefel, Fyffe, Jr.; Devron Taylor, Walter Wellborn, Sr.

Linebacker: Gary Fulton, Lexington, Sr.; Landon Machristie, Walter Wellborn, Sr.; Marquesse Marshall, Aliceville, Sr.; Nick McCallister, Providence Chr., Sr.; Jackson Seale, Hale Co., Sr.; Tyler Smith, Leroy, Sr.

Defensive Lineman: Jerrionda Lloyd, Lanett, Jr.; Cameron Moss, Washington Co., Jr.; Anfernee Mullins, Aliceville, Jr.; Terrell Steele, Aliceville, Sr.; Kyle Walker, G.W. Long, So.

Punter: Tyler Lowery, Westbrook Chr., Sr.; Grant Simmons, Samson, So.

Athlete: Jace Green, Vincent, Jr.; Kris Lewis, Fultondale, Sr.

 

CLASS 1A

Offense

QB – Daylon Brackett, Jacksonville Chr., Jr., 6-3, 185

RB – Damarcus Barnes, McIntosh, Sr., 6-0, 196

RB – Jermarcus Brown, Pickens Co., Sr., 5-11, 175

RB – Terrance Hollingsworth, Berry, Sr., 5-9, 210

REC – Ben Cagle, Lynn, Sr., 6-2, 172

REC – Blake Fitzgerald, St. Luke’s, Sr., 6-1, 175

REC – Trent Miller, Tharptown, So., 5-10, 170

OL – Ronnie Finch, Berry, Sr., 5-8, 315

OL – Zev Finch, Pickens Co., Sr., 6-2, 270

OL – Dalton Hamby, Hackleburg, Sr., 5-11, 280

OL – Matt Hicks, Ragland, Sr., 6-6, 235

OL – Matthew Holland, St. Luke’s, Jr., 6-3, 270

K – Dax Benton, Hubbertville, Fr., 5-11, 155

Defense

DB – Vess Benton, Hubbertville, Sr., 6-4, 145

DB – Kynard Craig, Linden, Sr., 6-4, 175

DB – Demarius Pitts, Loachapoka, Sr., 5-11, 158

DB – Blake Terry, Cedar Bluff, Jr., 5-8, 170

LB – Tyler Armstrong, Maplesville, Jr., 6-0, 180

LB – Jeremiah Chaney, Berry, Sr., 5-10, 190

LB – Shaq Dupree, Collinsville, Sr., 6-0, 240

LB – Jatevin Horn, Marengo, Sr., 5-9, 185

DL – Eddquerrion Harris, R.A. Hubbard, Sr., 6-0, 250

DL – Dontae Hughes, Pickens Co., Sr., 5-11, 195

DL – Devonte Morrow, Maplesville, Sr., 5-11, 230

DL – Ben Mills, Coosa Chr., Jr., 5-11, 195

P – Jake Smith, Holy Spirit, Jr., 5-11, 200

Athlete

ATH – KiJana Lindsey, Ragland, Sr., 6-1, 165

ATH – Brody Meeks, Lynn, Sr., 5-11, 180

ATH – Devonte’ Simon, Pickens Co., Jr., 5-9, 145

ATH – Dorryl Swanigan, Marion Co., Sr., 6-0, 195

Coach of the Year: Patrick Plott, Pickens Co.

Honorable Mention

Quarterback: Wesley Person Jr., Brantley, Sr.; Ryan Sullivan, Falkville, So.

Running Back: Gage Davis, Gaylesville, Fr.; Damian Mitchell, Maplesville, Sr.; T.J. Pratt, Hubbertville, Sr.; Ryheem Sistrunk, Loachapoka, Sr.; Austin West, Florala, Jr.

Receiver: Warren Boykin, A.L. Johnson, Jr.; Kendarius Bradley, Maplesville, Jr.; Tristan Quinn, Hackleburg, Sr.

Offensive Lineman: Cullen Bush, Brantley, Jr.; Sam Kinman, Geneva Co., Sr.; Adam Miller, Valley Head, Sr.; Jake Mintz, Cedar Bluff, Jr.

Kicker: Brandon Barnes, Gaylesville, So.

Defensive Back: Aaron Estes, Falkville, Sr.; Remington Fowler, Geneva Co., Sr.; Wakeem Huguley, Loachapoka, Sr.; Michael Lewis, Marengo, Sr.

Linebacker: Justin Barton, Pickens Co., Jr.; Blake Donaldson, Florala, Jr.; Samuel Garner, Donoho, Jr.; Hunter Harrison, Kinston, Sr.; Chris Hill, Pickens Co., Sr.; Armontae Martin, R.A. Hubbard, Sr.; Franky Melson, Addison, Sr.; Chris Rogers, Linden, Sr.; Doug Salter, Brantley, Jr.; Nathan Young, Hubbertville, Sr.

Defensive Lineman:  Steve Brasher, Fayetteville, Sr.; Tyderious Easterwood, Pickens Co., Sr.; Kevin McElrath, Collinsville, Sr.

Punter: Cole Murphy, Gaylesville, Sr.

Athlete: Kamaury Avery, Wadley, So.; Chris Carr, Donoho, Sr.; Tyler Crumpton, Phillips, Sr.; Jaquavious Jackson, Loachapoka, Sr.

 

AISA

Offense

QB – Jake McKenzie, Monroe Acad., Sr., 6-0, 190

RB – Eric Graham, Autauga Acad., Jr., 5-10, 195

RB – Jarrette Pope, Clarke Prep, Sr., 6-2, 220

RB – Lee Seale, Wilcox Acad., Jr., 5-11, 175

REC – Montez Haynes, Kingwood Chr., Sr., 6-1, 180

REC – C’Yontai Lewis, Kingwood Chr., Sr., 6-6, 218

REC - Harrison Watters, Morgan Acad., Sr., 5-10, 170

OL – Christopher Burford, Wilcox Acad., Sr., 6-3, 240

OL – Trey Carter, Monroe Acad., So. 6-0, 205

OL – Riley Tindol, Autauga Acad., Sr., 6-5, 275

OL – William Tutt, Marengo Acad., Sr., 6-1, 250

OL – Wesley Williamson, Clarke Prep, Sr., 6-3, 278

K – Alex Dettmar, Edgewood Acad., Sr., 5-11, 190

Defense

DB – Gentry Allen, Patrician Acad., Sr., 5-10, 170

DB – Thomas DeGrange, Lee-Scott Acad., Sr., 6-0, 195

DB – Michael Pickett, Autauga Acad., Jr., 6-1, 175

DB – Brody Thomasson, Lakeside, Sr., 6-1, 175

LB – Hayden Hall, Marengo Acad., Jr., 5-9, 170

LB – Watson Kennedy, Monroe Acad., Sr., 5-10, 185

LB – Chase Whiddon, Fort Dale Acad., Sr., 5-11, 210

LB – Cortney Wilbanks, Restoration Acad., Sr., 6-1, 230

DL – Terrell Bush, Tuscaloosa Acad., Sr., 6-3, 305

DL – Deion Calhoun, Restoration Acad., Sr., 6-2, 300

DL – Everette Curry, Bessemer Acad., Sr., 6-0, 245

DL – Joseph Davenport, Evangel Chr., Jr., 6-3, 200

Athlete

ATH – Torrence Brown, Tuscaloosa Acad., Sr., 6-5, 235

ATH – Josh Crawford, Edgewood Acad., Jr., 5-10, 210

ATH – Kyle Helms, Abbeville Chr., Sr., 5-11, 190

ATH – Gavin Summrall, Kingwood Chr., Sr., 6-2, 210

P – Blake Hutto, Ashford Acad., So., 6-1, 180

Coach of the Year: Bobby Carr, Edgewood Acad.

Honorable Mention

Quarterback: K.D. Davis, Restoration Acad., So.; Taylor Hawthorne, Edgewood Acad., Sr.; Josh Lewis, Pickens Acad., Sr.; Chip Taylor, Fort Dale Acad., Sr.

Running back: Undriel Copeland, Glenwood Acad., So.; Hayden Huckabee, Marengo Acad., Sr.; Alex Hutcheson, Wilcox Acad., Sr.; Nick Taylor, Hooper Acad., Sr.

Receiver: Daniel Green, Edgewood Acad., So.; Shade Pritchett, Marengo Acad., Jr.; Branden Williams, Restoration Acad., Jr.; Heath Young, Edgewood Acad., Sr.

Offensive linemen: Corey Dotson, South Choctaw Acad., Jr.; Jacob Johnson, Monroe Acad., So.

Placekicker: Brant Lewis, Marengo Acad., Sr.; Lauren Rutherford, Morgan Acad., Sr.

Defensive back: Alston Dinning, Marengo Acad., Jr.; Austin Menard, Tuscaloosa Acad., Sr.

Linebacker: Dezmond Howard, Hooper Acad., Sr.; Zach Paulene, Autauga Acad., Jr.; Clayton Sheffield, Wilcox Acad., Sr., J.R. Wood, Morgan Acad., So.

Defensive lineman: Cameron Bratcher, Monroe Acad., Sr.; Colley Dunagan, Clarke Prep, Sr.; Carson Huckabee, Marengo Acad., Jr.; Tyler Mills, Kingwood Chr., Sr.;

Punter: Parker Allen, Patrician Acad., Sr.; Hayden Nichols, Clarke Prep, Sr.

Athlete: Dylan Denny, Glenwood, Sr.; Noah Napier, Bessemer Acad., Sr.; Taylor Roberts, Jackson Acad., So.; Jackson Tate, Edgewood Acad., Fr.