High School Area Basketball Tournament Schedules
Feb 03, 2013 | 2136 views | 0 0 comments | 2 2 recommendations | email to a friend | print
The road to the state high school basketball playoffs begins this week with area tournaments being held across the state.

The top two teams from each area tournament advance to the sub-region round of the state playoffs.

Local teams hosting area tournaments include the Carbon Hill girls, Lynn girls, Parrish boys and Dora boys.

Here is a list of games involving high school teams in the Eagle's coverage area.

Girls Area Basketball Tournaments

Class 1A, Area 13 at Lynn High School

First Round

Feb. 4

Sumiton Christian vs. Parrish, 5 p.m.

Semifinals

Feb. 7

Marion County vs. Brilliant, 5 p.m.

Lynn vs. Sumiton Chr.-Parrish winner, 7 p.m.

Feb. 9

Finals, 5 p.m.



Class 1A, Area 14 at Falkville High School

First Round

Feb. 4

St. Bernard vs. Meek, 5:30 p.m.

Semifinals

Feb. 7

Addison vs. Decatur Heritage, 5:30 p.m.

Falkville vs. St. Bernard-Meek winner, 7 p.m.

Feb. 9

Finals, 4 p.m.



Class 2A, Area 14 at Cold Springs High School

Semifinals

Feb. 7

Sulligent vs. Lamar County, 5:30 p.m.

Cold Springs vs. Oakman, 7 p.m.

Feb. 11

Finals, 5:30 p.m.



Class 3A, Area 14 at Winfield High School

Semifinals

Feb. 7

Winfield vs. Winston County, 5:30 p.m.

Cordova vs. Hamilton, 7 p.m.

Feb. 9

Finals, 7 p.m.



Class 4A, Area 8 at Carbon Hill High School

Semifinals

Feb. 7

Carbon Hill vs. Oak Grove, 5:30 p.m.

Dora vs. Corner, 7 p.m.

Feb. 9

Finals, 1 p.m.

 

Class 5A, Area 14 at Hayden High School

Semifinals

Feb. 7

Walker vs. Mortimer Jordan, 6 p.m.

Hayden vs. Curry, 7:30 p.m.

Feb. 9

Finals, 3 p.m.

 

Boys Area Basketball Tournaments

Class 1A, Area 13 at Parrish High School

First Round

Feb. 5

Lynn vs. Brilliant, 5 p.m.

Semifinals

Feb. 8

Sumiton Christian vs. Marion County, 5 p.m.

Parrish vs. Lynn-Brilliant winner, 6:30 p.m.

Feb. 11

Finals, 6:30 p.m.



Class 1A, Area 14 at Decatur Heritage

First Round

Feb. 5

Addison vs. St. Bernard, 6:30 p.m.

Semifinals

Feb. 8

Meek vs. Falkville, 6:30 p.m.

Decatur Heritage vs. Addison-St. Bernard winner, 8 p.m.

Feb. 11

Finals, 7 p.m.



Class 2A, Area 14 at Cold Springs High School

Semifinals

Feb. 8

Sulligent vs. Oakman, 5:30 p.m.

Cold Springs vs. Lamar County, 7 p.m.

Feb. 11

Finals, 7 p.m.



Class 3A, Area 14 at Hamilton High School

Semifinals

Feb. 8

Winston County vs. Winfield, 6 p.m.

Hamilton at Cordova, 7:30 p.m.

Feb. 11

Finals, 7 p.m.



Class 4A, Area 8 at Dora High School

Semifinals

Feb. 8

Carbon Hill vs. Corner, 5:30 p.m.

Dora vs. Oak Grove, 7 p.m.

Feb. 11

Finals, 7 p.m.



Class 5A, Area 14 at Mortimer Jordan High School

Semifinals

Feb. 8

Walker vs. Curry, 6 p.m.

Mortimer Jordan vs. Hayden, 7:30 p.m.

Feb. 11

Finals, 7 p.m.