Cordova moves up to No. 2 in ASWA poll

Meek leaps four spots to No. 6 in 1A

By JOHNATHAN BENTLEY, Eagle Sports Editor
Posted 12/13/17

Cordova is closing in on No. 1.

The Blue Devils’ basketball team moved up one spot to No. 2 in the Alabama Sports Writers Association’s rankings released on Wednesday night.

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Don't have an ID?


Print subscribers

If you're a print subscriber, but do not yet have an online account, click here to create one.

Non-subscribers

Click here to see your options for becoming a subscriber.

Cordova moves up to No. 2 in ASWA poll

Meek leaps four spots to No. 6 in 1A

Posted

Cordova is closing in on No. 1.

The Blue Devils’ basketball team moved up one spot to No. 2 in the Alabama Sports Writers Association’s rankings released on Wednesday night.

Cordova (6-1) has already won a pair of games this week, beating South Lamar 102-93 in overtime on Monday and routing Fayette County 82-57 on Tuesday. Both games were on the road.

Against South Lamar, senior Jayce Willingham scored 56 points and pulled down 19 rebounds. He had 16 points in overtime alone.

Next up for Cordova is road trip to Huntsville to face Westminster Christian, the No. 3 team in Class 4A. The Devils return home on Saturday for a showdown against Plainview, the No. 1 team in Class 3A.

Oneonta (10-0) holds down the No. 1 spot in 4A, followed by Cordova, Westminster Christian (6-3), Madison Academy (6-3), Escambia County (10-1), Haleyville (8-1), Monroe County (9-0), Andalusia (3-0), West Limestone (8-2) and Deshler (6-2).

Meek is the only other team to crack the rankings.

The Tigers (8-0) moved up four spots to No. 6 in Class 1A. Meek earned a pair of wins this week, edging Sumiton Christian 45-44 on Monday and routing Lynn 55-37 on the road on Tuesday. Meek hosts Falkville today.

----------

ASWA BASKETBALL RANKINGS

BOYS

CLASS 7A

1. Huffman (10-0)

2. Mountain Brook (8-1)

3. Hoover (9-2)

4. Sparkman (10-2)

5. Lee-Montgomery (6-1)

6. Buckhorn (10-2)

7. Hewitt-Trussville (7-2)

8. Enterprise (7-1)

9. McGill-Toolen (9-4)

10. Gadsden City (5-5)

Others nominated: Alma Bryant (9-2), Grissom (6-5), James Clemens (5-4), Oak Mountain (6-3), Smiths Station (8-2).

-----

CLASS 6A

1. Ramsay (9-2)

2. Paul Bryant (7-2)

3. Carver-Montgomery (8-2)

4. LeFlore (9-1)

5. Hazel Green (6-5)

6. Helena (9-1)

7. Blount (8-4)

8. Pinson Valley (8-3)

9. Daphne (8-2)

10. Muscle Shoals (4-1)

Others nominated: Albertville (7-3), Athens (6-2), B.C. Rain (6-2), Chelsea (6-4), Cullman (8-4), Hartselle (7-3), McAdory (7-4), Pelham (5-4), Shades Valley (6-4).

-----

CLASS 5A

1. Lee-Huntsville (3-4)

2. Sylacauga (8-1)

3. Wenonah (10-2)

4. Pleasant Grove (6-0)

5. Guntersville (6-3)

6. Talladega (6-3)

7. Sumter Central (12-2)

8. Eufaula (7-3)

9. Faith Academy (10-5)

10. Brooks (8-0)

Others nominated: Alexandria (4-2), Briarwood (4-2), Demopolis (6-1), Headland (7-3), Mae Jemison (5-6), Lawrence County (9-2), Mortimer Jordan (6-4), Scottsboro (6-2).

-----

CLASS 4A

1. Oneonta (10-0)

2. Cordova (6-1)

3. Westminster Christian (6-3)

4. Madison Academy (6-3)

5. Escambia County (10-1)

6. Haleyville (8-1)

7. Monroe County (9-0)

8. Andalusia (3-0)

9. West Limestone (8-2)

10. Deshler (6-2)

Others nominated: Montgomery Catholic (5-2), Cherokee County (4-3), Dale County (8-2), LAMP (7-2), St. James (4-1), Trinity (4-1), UMS-Wright (7-3).

-----

CLASS 3A

1. Plainview (9-0)

2. Houston Academy (10-0)

3. Piedmont (0-0)

4. Midfield (8-4)

5. Prattville Christian (6-3)

6. Lauderdale County (4-3)

7. Geneva (8-3)

8. American Christian (7-3)

9. Mobile Christian (5-3)

10. Pisgah (4-1)

Others nominated: Clements (6-5), Cottage Hill (7-3), East Lawrence (1-4), Hillcrest-Evergreen (1-1), Holly Pond (9-2), West Morgan (4-4).

-----

CLASS 2A

1. Vincent (9-1)

2. Section (5-3)

3. Abbeville (7-1)

4. Barbour County (5-3)

5. Mars Hill Bible (6-2)

6. Keith (6-1)

7. Horseshoe Bend (6-3)

8. St. Luke's (4-2)

9. Westbrook Christian (6-3)

10. Lanett (0-1)

Others nominated: None.

-----

CLASS 1A

1. Sacred Heart (4-5)

2. Decatur Heritage (9-1)

3. Lindsay Lane (13-0)

4. Georgiana (6-0)

5. R.A. Hubbard (6-4)

6. Meek (8-0)

7. Belgreen (7-0)

8. Spring Garden (3-1)

9. Hackleburg (6-1)

10. Ellwood (4-2)

Others nominated: Cedar Bluff (2-3), Coosa Christian (6-3), Skyline (5-5), Whitesburg Christian (5-3).

-----

AISA

1. East Memorial (8-0)

2. Evangel Christian (9-1)

3. Pickens Academy (7-0)

4. Macon-East (6-1)

5. Lee-Scott (7-4)

6. Lakeside (7-4)

7. South Choctaw Academy (5-0)

8. Pike Liberal Arts (4-2)

9. Morgan Academy (6-2)

10. Hooper (6-2)

Others nominated: Abbeville Christian (3-4), Eastwood (3-2).

----------

GIRLS

CLASS 7A

1. Hoover (10-0)

2. Sparkman (13-2)

3. Spain Park (7-2)

4. Hewitt-Trussville (10-1)

5. James Clemens (8-2)

6. Alma Bryant (13-1)

7. Mountain Brook (10-2)

8. Huffman (5-4)

9. McGill-Toolen (8-4)

10. Davidson (9-4)

Others nominated: Buckhorn (9-6), Huntsville (5-5), Lee-Montgomery (6-3), Murphy (7-4), Oak Mountain (8-3), Tuscaloosa County (8-2).

-----

CLASS 6A

1. LeFlore (13-0)

2. Hazel Green (12-2)

3. Ramsay (8-3)

4. Hartselle (11-2)

5. Hillcrest-Tuscaloosa (8-2)

6. Homewood (7-3)

7. Austin (9-1)

8. Brewer (10-2)

9. Selma (7-1)

10. Blount (9-1)

Others nominated: Athens (8-4), Carver-Birmingham (10-1), Carver-Montgomery (4-2), Center Point (5-5), Clay-Chalkville (9-4), McAdory (8-3), Muscle Shoals (6-3), Northview (7-4), Opelika (9-3), Southside-Gadsden (7-0).

-----

CLASS 5A

1. Charles Henderson (7-0)

2. Wenonah (8-2)

3. Eufaula (8-1)

4. Central-Tuscaloosa (9-2)

5. Faith Academy (9-3)

6. Brewbaker Tech (6-5)

7. Talladega (3-1)

8. West Point (10-2)

9. Shelby County (7-0)

10. Mae Jemison (5-5)

Others nominated: Alexandria (7-2), Carroll (8-1), East Limestone (8-3), Fairview (9-3), Headland (9-3), Lee-Huntsville (7-6), Scottsboro (6-1), St. Paul's (8-2), Sumter Central (7-2).

-----

CLASS 4A

1. Deshler (8-1)

2. Madison Academy (9-1)

3. Sipsey Valley (8-0)

4. Anniston (5-1)

5. Priceville (7-2)

6. Hokes Bluff (9-1)

7. Cherokee County (5-1)

8. Greensboro (5-1)

9. Madison County (8-4)

10. Jacksonville (8-1)

Others nominated: Danville (9-3), DAR (6-5), Montgomery Catholic (5-3), Oneonta (8-4), Rogers (7-1), St. James (7-3).

-----

CLASS 3A

1. Lauderdale County (8-0)

2. Pisgah (6-0)

3. Midfield (7-4)

4. Locust Fork (6-0)

5. Plainview (8-2)

6. Clarke County (10-0)

7. Geneva (9-4)

8. Montevallo (8-1)

9. Susan Moore (8-0)

10. Prattville Christian (8-1)

Others nominated: Colbert County (6-3), Daleville (6-3), Glencoe (4-3), Hillcrest-Evergreen (1-2), Montgomery Academy (3-1), North Sand Mountain (5-3), Pleasant Valley (8-3), West Morgan (6-4).0

-----

CLASS 2A

1. Geneva County (9-2)

2. Samson (11-1)

3. Tanner (6-4)

4. Collinsville (8-2)

5. Fyffe (7-1)

6. Section (4-3)

7. Ariton (5-0)

8. Phil Campbell (9-2)

9. Central-Hayneville (3-1)

10. G.W. Long (4-4)

Others nominated: Abbeville (6-2), Chickasaw (8-0), Falkville (7-3), LaFayette (3-3), Mars Hill (6-2), Sand Rock (4-3), St. Luke's (4-3), Winston County (9-3).

-----

CLASS 1A

1. Spring Garden (8-1)

2. Phillips (10-0)

3. Linden (3-0)

4. Pleasant Home (7-2)

5. R.A. Hubbard (4-2)

6. Loachapoka (6-1)

7. J.F. Shields (6-0)

8. Skyline (8-2)

9. Westminster-Oak Mountain (3-2)

10. Holy Spirit (5-1)

Others nominated: Brantley (5-2), Cedar Bluff (3-2), Coosa Christian (7-4), Covenant Christian (7-3), Decatur Heritage (6-5), Isabella (4-2), Meek (8-3), Notasulga (3-1), Vina (11-3).0

-----

AISA

1. Glenwood (8-1)

2. Tuscaloosa Academy (10-0)

3. Lee-Scott (10-1)

4. Springwood (9-1)

5. Fort Dale Academy (7-1)

6. Lakeside (9-3)

7. Macon-East (7-3)

8. Wilcox Academy (5-2)

9. Abbeville Christian (8-7)

10. Pickens Academy (5-2)

Others nominated: Hooper Academy (5-3), Northside Methodist (10-5).