Sharks take 1st at TVC
by Ben Hamilton
Jun 27, 2010 | 1545 views | 0 0 comments | 14 14 recommendations | email to a friend | print
Jasper Swim Team member Christian Hyche took fifth place in the boys 8-and-under freestyle and sixth in the breaststroke during the Tennessee Valley Conference Championship in Oneonta Saturday. (Photo by: Johnathan Bentley)
Jasper Swim Team member Christian Hyche took fifth place in the boys 8-and-under freestyle and sixth in the breaststroke during the Tennessee Valley Conference Championship in Oneonta Saturday. (Photo by: Johnathan Bentley)
slideshow
The Jasper Swim Team Sharks edged Cullman to claim the Tennessee Valley Conference Swim Meet in Oneonta Saturday.

Jasper finished with 759 points while Cullman took second with 747. Florence managed third in the event.

The 15-18-year-old boys team of Charles Odle, Jim Trotter, Matt Kennedy and Nathan Pierce edged Cullman by just over four seconds in the 200-yard free relay, the final event of the day, to claim first in the meet.

Results from the TVC meet were:

MEDLEY RELAY

Girls

8-and-under, team of; Caroline Whitcomb, Ann Waldrop, Lorin O’Rear and Gracie Spivey (3rd).

9-10; Mary Alice Pearson, Carlee Muncher, Holly Beth Spivey and Kaitlyn Garner (2nd).

11-12; Sara Nicholson, Caitlyn Muncher, Hannah Addison and Rebeka Sparkman (1st).

13-14; Anna Scott Nicholson Nicholson, Katherine Odle, Sidney Cooper and Jessica Willingham (1st).

Boys

9-10; Jayce Willingham, James Watson, Sawyer Nicholson and Jonathan Pate (2nd)

11-12; Joseph Daniel, Eli Matthews, Isaac Robinson and Dylan Bray (1st).

13-14; John Watson, Richie Landers, Nathan Giles and Josiah Robinson (2nd).

15-18; Charles Odle, Jim Trotter, Joseph Harris and Nathan Pierce (1st)

FREESTYLE RELAY

Girls

8-and-under; Caroline Whitcomb, Ann Waldrop, Lorin O’Rear and Gracie Spivey (1st).

9-10; Mary Alice Pearson, Carlee Muncher, Holly Beth Spivey and Kaitlyn Garner (2nd).

11-12; Sara Nicholson, Caitlyn Muncher, Hannah Addison and Rebeka Sparkman (1st).

13-14; Anna Scott Nicholson Nicholson, Katherine Odle, Sidney Cooper and Jessica Willingham (1st).

Boys

8-under; Hamp Lee, Christian Hyche, Merrick Seiberling and Jack Bryan (2nd).

9-10; Jayce Willingham, James Watson, Sawyer Nicholson and Jonathan Pate (1st)

11-12; Joseph Daniel, Eli Matthews, Isaac Robinson and Dylan Bray (1st).

13-14; John Watson, Richie Landers, Nathan Giles and Josiah Robinson (4th).

15-18; Charles Odle, Jim Trotter, Matt Kennedy and Nathan Pierce (1st).

INDIVIDUAL POINTS

Girls

Ann Waldrop (2nd-freestyle, 4th-breaststroke, 7th-butterfly)

Gracie Spivey (6th-breaststroke)

Hannah Addison (1st-freestyle, 1st-backstroke, 1st-butterfly)

Holley Beth Spivey (3rd-breaststroke, 5th-freestyle, 7th-butterfly)

Sidney Cooper (1st-freestyle, 1st-breaststroke, 2nd-backstroke)

Jessica Willingham (3rd-freestyle, 3rd-breaststroke, 4th-freestyle)

Mallory Maloy (4th-freestyle, 4th-breaststroke, 6th-backstroke)

Mary Alice Pearson (5th-butterfly, 6th-freestyle, 8th-breaststroke)

Caitlyn Muncher (1st-breaststroke, 2nd-freestyle, 3rd-butterfly)

Rebekah Sparkman (5th-breaststroke)

Katherine Odle (1st-freestyle, 2nd-breaststroke, 2nd-butterfly)

Caroline Whitcomb (4th-backstroke, 4th-butterfly)

Carlee Muncher (2nd-backstroke, 2nd-butterfly, 8th-freestyle)

Kaitlyn Garner (7th-backstroke)

Sara Nicholson (2nd-backstroke, 3rd-freestyle, 5th-butterfly)

Anna Scott Nicholson (1st-backstroke, 1st-butterfly, 2nd-freestyle)

Boys

Jack Bryan (2nd-breaststroke, 2nd-freestyle)

Eli Matthews (2nd-breaststroke, 4th-freestyle, 4th-butterfly)

Dylan Bray (4th-freestyle, 5th-breaststroke, 6th-freestyle)

Christian Hyche (5th-freestyle, 6th-breaststroke)

James Watson (3rd-backstroke, 5th-freestyle, 6th-butterfly)

Josiah Robinson (8th-freestyle)

Nathan Pierce (7th-freestyle, 7th-breaststroke, 7th-backstroke)

Jayce Willingham (1st-breaststroke, 1st-butterfly, 1st-freestyle)

Sawyer Nicholson (6th-breaststroke, 7th-backstroke, 7th-freestyle)

Jonathan Pate (5th-backstroke, 8th-breaststroke)

Isaac Robinson (3rd-breaststroke, 3rd-backstroke, 7th-butterfly)

Nathan Giles (7th-backstroke, 8th-breaststroke)

Jim Trotter (1st-breaststroke, 1st-butterfly, 6th-freestyle)

Merrick Seiberling (2nd-backstroke)

Joseph Daniel (1st-backstroke, 1st-butterfly, 1st-freestyle)

John Watson (3rd-backstroke, 5th-freestyle, 8th-butterfly)

Charles Odle (1st-backstroke, 2nd-freestyle, 3rd-butterfly)

Joseph Harris (2nd-butterfly, 2nd-freestyle)